Makijaż dla alergików

Świąd, wysypka, rumień, łuszczenie często niestety są dobrze znane wszystkim alergikom. Ten typ skóry nierzadko mylony jest z cerą wrażliwą, jednak istnieje między nimi pewna istotna różnica. W przypadku skóry wrażliwej podrażnienie występuje praktycznie natychmiast po zetknięciu z agresywnym czynnikiem, zaś przy alergii – może trwać to nawet do kilku, kilkunastu godzin. Dzieje się tak, gdyż pierwszy kontakt z alergenem uruchamia w organizmie reakcję alergiczną, ujawniającą się dopiero przy kolejnym zetknięciu z daną substancją. Ponadto, reakcja alergiczna może wystąpić w zupełnie innym miejscu niż punkt zetknięcia z nieprzyjacielem – np. uczulający róż do policzków może spowodować atak duszności. Co więcej, silna alergia może być niebezpieczna dla zdrowia, a czasem nawet życia dotkniętej nią osoby. Takie sytuacje z pewnością nie występują w przypadku cery wrażliwej.

Z wyżej wymienionych powodów higiena czy pielęgnacja tego typu cery nie jest sprawą prostą, natomiast makijaż dla alergików stanowi szczególnie trudne wyzwanie. Często szkodzą im konserwanty, pigmenty, substancje zapachowe. Kosmetyki dla alergików powinny być hipoalergiczne, najlepiej bezzapachowe, zawierać substancje kojące i łagodzące oraz mineralne filtry przeciwsłoneczne. Ważne również, aby były one uprzednio dokładnie przebadane na osobach ze skłonnością do alergii. Te wszystkie warunki potrafią znacznie zmniejszyć ryzyko wywołania reakcji uczuleniowej u danej osoby.

Dobrymi kosmetykami do cery wrażliwej i alergicznej, spełniającymi wymienione powyżej wymogi, są produkty SENSIQUE z serii SENSITIVE SKIN. Dzięki specjalnemu doborowi składników oraz profesjonalnym testom z udziałem dermatologa można stwierdzić, że są to produkty bezpieczne dla osób z wymagającą cerą. Makijaż dla alergików nie musi wcale oznaczać problemów i wyrzeczeń. Często wystarczy po prostu dobrze dobrać kosmetyki, a kłopoty skórne odejdą w mig.

Ponadto, przy skórze skłonnej do alergii szczególnie istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Należy dokładnie myć ręce, gąbki i pędzle, a także nie używać żadnych kosmetyków w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej – grozi to nie tylko podrażnieniem skóry, ale również przeniesieniem alergenów na inne produkty. Choć makijaż dla alergików wymaga nieco więcej uwagi i ostrożności niż ten dla osób o cerze bezproblemowej, to przy stosowaniu odpowiednich zasad i dobrych kosmetyków można zredukować ryzyko wystąpienia nieprzyjemności do minimum.